МОН пропонує запровадити у школах практичних психологів та соціальних педагогів
Міністерство освіти та науки винесло на громадське обговорення проект положення про психологічну службу в системі освіти.
Відповідний документ оприлюднений на сайті Міністерства освіти та науки.
«Метою діяльності психологічної служби в системі освіти є сприяння створенню умов для соціального та інтелектуального розвитку здобувачів освіти, охорони психічного здоров’я і надання психологічної допомоги (психологічної підтримки) всім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань системи освіти», — йдеться у документі.
Так, згідно з положенням, передбачається створення підрозділів психологічної освіти на всіх рівнях, а також на рівні ОТГ, районів, областей.
Здійснювати організацію та координацію діяльності психологічної служби у системі освіти на всіх рівнях буде Інститут модернізації змісту освіти.
Науково-методичне забезпечення, а також атестацію та сертифікацію діяльності працівників, центрів психологічної служби буде проводити Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи Академії педнаук. Також Центр координуватиме наукові, дослідні та експериментальні роботи з питань практичної психології і соціальної роботи.
Крім того, положенням передбачається введення в штатні розписи закладів та установ освіти усіх форм власності незалежно від підпорядкування посад працівників психологічної служби — практичних психологів та соціальних педагогів.
Документом також визначено обов’язки практичного психолога та соціального педагога.
Так, практичний психолог, окрім психологічного забезпечення освітнього процесу, супроводу здобувачів освіти, має проводити просвітницьку роботу щодо формування психологічної культури, в тому числі, консультування батьків, педпрацівників. Окремо передбачається формування психологічної готовності учасників освітнього процесу взаємодіяти з дітьми з особливими освітніми потребами. Також практичний психолог має займатися профілактикою злочинності, алкоголізму, наркоманії, інших залежностей і шкідливих звичок серед учасників освітнього процесу.
Соціальні педагоги здійснюють соціально-педагогічний патронаж здобувачів освіти, колективу та мікрогруп, осіб, які потребують піклування чи перебувають у складних життєвих обставинах.
Зазначається, що фінансування діяльності працівників психологічної служби (у тому числі оплати праці) у системі освіти здійснюється згідно з законодавством. Зокрема, в системі вищої освіти — за рахунок власних коштів вишів відповідно до законодавства.
Психологічні служби закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти фінансуються за рахунок коштів засновника відповідно до законодавства.
Ознайомитися з положенням про психологічну службу можна на сайті Міністерства освіти та науки.