АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА Стосовно законопроекту № 2342 від 19.02.2013 року

АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА

Стосовно законопроекту № 2342 від 19.02.2013 року

«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні»

Юридичний аналіз законопроекту № 2342 від 19.02.2013 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні» дозволяє зробити висновок про те, що цей проект спрямований на захист інтересів сексуальних меншин – гомосексуалістів та фактично позбавляє молодь можливості вільно висловлювати своє відношення до відкритої пропаганди нетрадиційної орієнтації. Як відомо, заплановані у м. Києві та інших містах України гей-паради були зірвані саме внаслідок активних дій місцевої громадськості, яка проводила акції проти вказаних парадів гомосексуалістів та їх прибічників. У випадку, якщо вказаний законопроект буде ухвалено – громадська протидія шляхом проведення відкритих мітингів та демонстрацій буде визнаватись дискримінацією із відповідними наслідками для їх учасників.

Крім того, як відомо, організації, що пропагують одностатеві відносини намагаються розповсюдити свій вплив на шкільну молодь. Різноманітні міжнародні організації постійно намагаються проводити у школах тренінги та інші подібні заходи, що містять матеріали про нетрадиційну сексуальну орієнтацією. У деяких випадках діяльність таких організацій фактично є розбещенням малолітніх і повинна тягнути кримінальну відповідальність за законом. Але у випадку, якщо зазначений законопроект буде ухвалено — діяльність батьків щодо заборони своїм дітям відвідувати вказані заходи буде визнаватись дискримінацією, а вказані міжнародні організації зможуть вимагати притягнення до відповідальності за дискримінацію осіб, які намагатимуться їм протидіяти із метою захисту своїх дітей.

Другою проблемою законопроекту є те, що він спрямовується на усунення законодавчих перешкод для здійснення силового тиску на релігійні організації (Церкву). Так, чинна редакція кримінального кодексу України (стаття 161 КК України) передбачає кримінальну відповідальність за пряме або непряме обмеження прав громадян за ознаками їх релігійних переконань. Зокрема до діянь, які за чинним законодавством вважаються злочином відноситься будь-яке примушування особи до відмови від відкритого сповідування своєї релігії (носіння хреста, участь у релігійних службах), а також звільнення особи у зв’язку із її релігійними переконаннями. Натомість нова редакція статті 161 КК України (що пропонується законопроектом) виключає із переліку злочинів обмеження прав громадян за їх релігійними переконаннями, що робить безкарними такі дії:

  • Заборону або іншу протидію проведенню відритих Богослужінь на вулицях, площах, інших місцях;

  • Заборону на носіння хреста у школі (за чинним законом – це є злочин за статтею 161 КК, за запропонованим – такі дії виключаються зі складу криміналізації);

  • Заборону на вихідні дні у зв’язку із релігійними святами;

  • Заборону на відвідування священиком хворого у лікарні;

  • Примусове закриття культової споруди.

Таким чином у випадку ухвалення вказаного законопроекту релігійні організації будуть поставлені у необхідність захищати права своїх віруючих на сповідання релігійних переконань самостійно, без підтримки світського закону або закликати вірян до сповідування своєї віри незважаючи на можливу відповідальність за дискримінацію або інші наслідки.

Денисов О.С. Юрист, адміністратор Інформаційно-правового порталу підтримки релігійних організацій УПЦ«Юридичний консультант»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *